Pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu).
Zespół pojazdów złożony z pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii C wraz z przyczepą (przyczepami).
Motorower.
Czterokołowiec lekki.
Ciągnik rolniczy z przyczepą/przyczepami.
Pojazd wolnobieżny z przyczepą/przyczepami.
WYMAGANIA
Ukończony 18. rok życia – w przypadku żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz osób, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
Ukończony 21. rok życia – minimalny wiek dla uzyskania prawa jazdy kat. C.
Posiadanie prawa jazdy kat. C lub odbycie kursu wymaganego do uzyskania prawa jazdy kat. C zakończonego pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego.
Pozytywne orzeczenie lekarskie.
Zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm w kolorze, przedstawiające osobę w pozycji frontalnej.
Pozytywne orzeczenie psychologiczne.
Ukończenie szkolenia odnośnie do danej kategorii.
PRZEBIEG I ZAKRES SZKOLENIA
Przed przystąpieniem pierwszy raz do egzaminu na prawo jazdy odbywasz szkolenie podstawowe. Po nim możesz się zdecydować na szkolenie uzupełniające.
Zakres programowy szkolenia podstawowego określa program spełniający wymagania rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
Zakres szkolenia uzupełniającego określają wspólnie kursant i instruktor w zależności od potrzeb indywidualnych.
Przynajmniej 10 godzin szkolenia praktycznego to jazda w terenie niezabudowanym, na drogach o dopuszczalnej prędkości większej niż 70 km/h.
W ramach szkolenia praktycznego zajęcia nie mogą być dłuższe niż 2 godziny dziennie podczas pierwszych 8 godzin szkolenia w zakresie prawa jazdy kat. C+E. Po ośmiu godzinach szkolenia mogą to być 3 godziny w ciągu dnia, po zakończeniu 50% godzin zajęć w zakresie części praktycznej szkolenia dla prawa jazdy – 4 godziny dziennie.
ILOŚĆ GODZIN
25 godzin – szkolenie praktyczne.
Jeśli szkolisz się w zakresie więcej niż jednej kategorii prawa jazdy, to określona dla tej kategorii liczba godzin zajęć w zakresie części praktycznej szkolenia zmniejsza się o 10 w zakresie prawa jazdy kat. C, jeżeli w tym czasie uczestniczysz odpowiednio w szkoleniu w zakresie prawa jazdy kat. C+E.
DŁUGOŚĆ ZAJĘĆ
Jednostka zajęć praktycznych – 60 min.
EGZAMIN
Egzamin praktyczny przebiega na placu manewrowym, a następnie w ruchu drogowym. Jest to egzamin państwowy.
Egzaminowany realizuje w czasie egzaminu określone zadania, które następnie, po egzaminie, omawia z egzaminatorem. Niezależnie od ilości popełnionych błędów, o ile nie wystąpi zagrożenie życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego, założone zadania egzaminacyjne są realizowane.
Egzamin wewnętrzny to generalna próba przed egzaminem państwowym. Jego celem jest weryfikacja umiejętności oraz oswojenie się z sytuacją, którą utrudnia stres.
Egzaminator wewnętrzny posiada uprawnienia egzaminatora państwowego.
TERMIN WAŻNOŚCI PRAWA JAZDY
5 lat (nie dłużej jednak od okresu ważności orzeczenia lekarskiego).
CENNIK KURSU
Skontaktuj się z nami
Jesteś zainteresowany naszą ofertą lub masz jakieś pytania? Zadzwoń lub napisz.