Zespół takich pojazdów wraz z przyczepą lekką albo inną niż lekka (o łącznej masie nieprzekraczającej 4,25 t. a kierowca posiada kod 96 prawa jazdy).
Motorower i czterokołowiec lekki.
Ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny, zespół takiego pojazdu i przyczepy lekkiej.
Motocykl, którego pojemność silnika nie przekracza 125 cm³, moc jest mniejsza niż 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,1 kW/kg (to opcja dla osób posiadających prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat).
WYMAGANIA
Ukończony 18. rok życia (kurs można rozpocząć 3 miesiące wcześniej).
Pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich.
Pozytywne orzeczenie lekarskie.
Ukończenie wymaganego szkolenia.
Zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm w kolorze, przedstawiające osobę w pozycji frontalnej.
Zdanie egzaminu państwowego.
PRZEBIEG I ZAKRES SZKOLENIA
Przed przystąpieniem pierwszy raz do egzaminu na prawo jazdy odbywasz szkolenie podstawowe. Po nim możesz się zdecydować na szkolenie uzupełniające.
Zakres programowy szkolenia podstawowego określa program spełniający wymagania rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
Zakres szkolenia uzupełniającego określają wspólnie kursant i instruktor w zależności od potrzeb indywidualnych.
ILOŚĆ GODZIN
Szkolenie teoretyczne to przynajmniej 26 godzin i 4 godziny zajęć teoretycznych i ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Szkolenie praktyczne to co najmniej 30 godzin.
Konkretną ilość godzin kursu ustala twój instruktor w porozumieniu z tobą.
Jeśli masz prawo jazdy kat. B1 lub zaświadczenie o zdanym w zakresie B1 egzaminie, wymagania odnośnie do godzin szkoleń cię nie dotyczą. Posiadanie takiego prawa jazdy uprawnia do zmniejszenia ilości godzin kursu praktycznego o 10.
Jeśli robisz kursy na więcej kategorii prawa jazdy, ilość godzin kursu teoretycznego zmniejsza się o 10.
DŁUGOŚĆ ZAJĘĆ
Zajęcia teoretyczne – jednostki 45-minutowe.
Zajęcia praktyczne – jednostki 60-minutowe.
Przynajmniej 4 godziny zajęć praktycznych zajmuje nauka jazdy w terenie niezabudowanym, w tym na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 70 km/h.
W czasie pierwszych 8 godzin szkolenia praktycznego zajęcia nie mogą trwać dłużej niż 2 godziny. Po pierwszych 8 godzinach mogą one trwać 3 godziny.
EGZAMIN
Egzamin teoretyczny sprawdza wiedzę z zakresu zasad zachowania w ruchu drogowym, przepisów drogowych i funkcjonowania pojazdu.
Egzamin praktyczny przebiega na placu manewrowym, a następnie w ruchu drogowym. Jest to egzamin państwowy.
Egzaminowany realizuje w czasie egzaminu określone zadania, które następnie, po egzaminie, omawia z egzaminatorem. Niezależnie od ilości popełnionych błędów, o ile nie wystąpi zagrożenie życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego, założone zadania egzaminacyjne są realizowane.
Egzamin wewnętrzny to generalna próba przed egzaminem państwowym. Jego celem jest weryfikacja umiejętności oraz oswojenie się z sytuacją, którą utrudnia stres.
Egzaminator wewnętrzny posiada uprawnienia egzaminatora państwowego.
TERMIN WAŻNOŚCI PRAWA JAZDY
O ile nie ma przeciwwskazań ze względu na stan zdrowia kierowcy lub inne okoliczności, prawo jazdy kat. B jest wydawane na 15 lat.
Przedłużenie następuje poprzez wymianę dokumentu, za opłatą, na wniosek kierowcy.
CENNIK KURSU
Skontaktuj się z nami
Jesteś zainteresowany naszą ofertą lub masz jakieś pytania? Zadzwoń lub napisz.