Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
tel.: 12 333 74 00
e-mail: kontakt@e-elka.pl
Kategorie
Kiedy ruchem kieruje policjant

Policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu ma za zadanie zapewnić płynność ruchu drogowego i bezpieczeństwo jego uczestników. Kierowanie ruchem to jedno z podstawowych, choć stosunkowo rzadko dziś wykonywanych zadań Policji. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy na skrzyżowaniu kierowca widzi policjanta w takiej roli, to jego polecenia wykonuje, gdyż zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym mają one wtedy pierwszeństwo przed wszelkimi innymi.


Aby zatrzymać ruch, policjant wyciąga dłoń w kierunku jadących pojazdów. Pozostaje ona nieruchoma, w tym czasie płynnym ruchem drugiej ręki pokazuje pojazdom z drugiej strony, że mogą jechać. Pojazdy, do których policjant jest zwrócony tyłem lub przodem, nie mogą wjeżdżać na skrzyżowanie. Podobnie piesi – wtedy nie mogą wchodzić na jezdnię. Ruch odbywa się więc z prawej i lewej strony kierującego ruchem. Jadą ci, do których policjant stoi bokiem.


Zmianę kierunku jazdy policjant sygnalizuje kierowcom i pieszym, podnosząc do góry rękę. Wtedy konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Wyprostowaną ręką, mając palce skierowane ku dołowi, policjant przywołuje pojazd i pokazuje, gdzie ma się on zatrzymać. Mając wyprostowane ręce ułożone prostopadle (np. prawa wyciągnięta przed siebie i lewa kierowana od boku ku niej), policjant pomaga pojazdom bezpiecznie skręcać.
Są to podstawowe ruchy kierującego ruchem. Kierowcy muszą je rozumieć, bo sytuacje takie jak korki czy zdarzenia losowe są nie do przewidzenia. Warto obejrzeć wizualizacje osoby kierującej ruchem, na przykład w Internecie, by nie być taką sytuacją zaskoczonym.


Aby skupić uwagę kierowców, osoba kierująca ruchem może używać gwizdka. Gdy widoczność nie jest wystarczająca, wspomaga się latarką.
Podobne zasady obowiązują wtedy, gdy policjant kieruje ruchem wahadłowym, na przykład w miejscu, w którym jeden pas ruchu musi zostać wyłączony. Gdy policjant chce zatrzymać ruch z lewej strony, podnosi rękę zgiętą w łokciu pod kątem 90°, kieruje dłoń ku nadjeżdżającym pojazdom, a twarz ma zwróconą ku kierowcy pierwszego stojącego przed nim pojazdu. Aby tworzyć ruch z prawej strony, wyciąga poziomo prawą rękę w prawą stronę, ugina rękę w łokciu i przeciąga dłoń do pionu na wysokość lewego ucha. Otwarcie ruchu z lewej strony następuje po wykonaniu analogicznych ruchów lewa ręką w lewą stronę.


Bezpieczne poruszanie się w takich awaryjnych sytuacjach wymaga uważności, cierpliwości i współpracy prowadzących pojazdy. Zawsze spokój w ruchu drogowym jest wskazany, a w sytuacjach nadzwyczajnych jest konieczny. Wtedy zarówno służby porządkowe, jak i uczestnicy ruchu drogowego są współodpowiedzialni za sytuację na drodze.

Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Komentarze
Skontaktuj się z nami
Jesteś zainteresowany naszą ofertą lub masz jakieś pytania? Zadzwoń lub napisz.

tel.: 12 333 74 00
e-mail: kontakt@e-elka.pl

Napisz do nas
Szukaj na stronie
szukaj
Newsletter - zapisz się
zapisz
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabrionione
Copyright 2016 @ e-elka.pl
tworzenie stron internetowych kraków