Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcejX
tel.: 12 333 74 00
e-mail: kontakt@e-elka.pl
Kategorie
Niekonwencjonalne znaki drogowe

Przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy, kursanci dużo czasu spędzają, poznając poszczególne znaki drogowe. Jest to bardzo ważne, gdyż oznakowanie to podstawowy element infrastruktury drogowej, który poprawia bezpieczeństwo. Znaki drogowe są nośnikami bardzo ważnych informacji, zrozumiałych dla wszystkich uczestników ruchu. Mają one ostrzegać przed utrudnieniami, miejscami czy sytuacjami wpływającymi na płynność ruchu drogowego, wprowadzać organizację ruchu.


Wśród znaków drogowych wyróżnia się tzw. niekonwencjonalne znaki drogowe. Są one większe od klasycznego oznakowania pionowego, ich parametry odblaskowe mogą być wyższe w porównaniu z innymi znakami. Mogą zawierać dodatkowe teksty wskazujące, że dany obszar jest szczególnie niebezpieczny, stąd konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Takie znaki znajdują się tam, gdzie wypadki zdarzają się najczęściej. Sposób oznaczenia takich miejsc zależy od kraju – w poszczególnych państwach obowiązują różne standardy.


W Polsce jednymi z najczęściej stosowanych niekonwencjonalnych znaków są tzw. czarne punkty. Ich podstawowym celem jest takie oddziaływanie na psychikę kierowców, na ich wyobraźnię, by stawali się w czasie podróży bardziej uważni i rozważni. Instytut Badawczy Dróg i Mostów podaje, że zwiększenie widoczności „czarnych punktów” dzięki zastosowaniu folii fluorescencyjnej istotnie wpłynęło na zmniejszenie śmiertelnych wypadków na drogach.


Do oznakowania pionowego nie można podchodzić rutynowo – a więc zawsze i bezwzględnie kierowca musi pamiętać, że znak nie jest restrykcją ustawioną ze złośliwości, w celu uprzykrzenia mu życia, ale właśnie po to, by to życie i zdrowie chronić – zarówno kierowców, jak i pieszych. Z nimi wiąże się aktywny znak, należący do oznakowania niekonwencjonalnego, z lampami pulsującymi, znajdujący się np. przed przejściami dla pieszych. Jest on też widoczny na ostrych łukach, autostradach oraz drogach ekspresowych. Migające światło ma za zadanie skoncentrowanie uwagi kierowcy na tym, co dany znak oznacza. Najczęściej pełnią funkcję ostrzegawczą.


Najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce przy przejściach. Jest to powodowane specyficznym podejściem: piesi uważają, że mając w tym miejscu szczególne przywileje, mogą sobie pozwolić na zmniejszoną czujność, zaś kierowcy uznają, że piesi powinni być tu szczególnie ostrożni i często lekceważą te wydzielone strefy o specjalnym przeznaczeniu.


W kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie można bazować na nastawieniu i dobrej woli, na intuicji i uprzejmości. Tu trzeba stosować się do konkretnych wskazań i przepisów, a uławiają to znaki. Te niekonwencjonalne spełniają specyficzną rolę i każdy kierowca powinien pamiętać, że wszystkie urządzenia mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego są niezwykle istotne, zaś w przypadku oznakowania pionowego, w tym niekonwencjonalnego, musi on wypracować w sobie odruch natychmiastowego reagowania zgodnego z symboliką danego znaku i komunikatem, jaki niesie.

Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Komentarze
Skontaktuj się z nami
Jesteś zainteresowany naszą ofertą lub masz jakieś pytania? Zadzwoń lub napisz.

tel.: 12 333 74 00
e-mail: kontakt@e-elka.pl

Napisz do nas
Szukaj na stronie
szukaj
Newsletter - zapisz się
zapisz
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabrionione
Copyright 2016 @ e-elka.pl
tworzenie stron internetowych kraków